Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Znaczenie kalprotektyny w IBS


Kalprotektyna to białko, które wzrasta w przypadku pojawienia się stanu zapalnego przewodu pokarmowego. W praktyce wykorzystywane jest w diagnostyce nieswoistych zapaleń jelit – choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

 

Przydatność diagnostyczna w diagnostyce innych jednostek chorobowych w tym zespołu jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome – IBS) pozostaje dyskusyjna.

 

W niedawno przeprowadzonym wśród gastroenterologów badaniu okazało się, co nie zaskakuje, że oznaczenie kalprotektyny w kale pomaga w różnicowaniu zespołu jelita drażliwego i nieswoistych zapaleń jelit (Inflammatory Bowel Disease – IBD). Co ciekawe pomaga również odróżnić objawy IBS od IBD, gdy obie te choroby występują. Ponadto kalprotektyna jest uważana przez gastroenterologów za obiektywny miernik stanu zapalnego. Badanie jej poziomu w kale zmienia postępowanie lekarzy, zmniejszając znacznie liczbę wykonywanych kolonoskopii.

 

Opracowała: lek. Kamila Indulska
Źródło: Rosenfeld G, Greenup AJ, Round A et all. FOCUS: Future of fecal calprotectin utility study in inflammatory bowel disease. World J Gastroenterol. 2016 Sep 28;22(36):8211-8.

data publikacji: 21 października 2016