Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Właściwa ocena rozwoju wcześniaków


Obecnie przychodzi na świat coraz więcej dzieci urodzonych przedwcześnie. Neonatolodzy, pediatrzy, neurolodzy czy rehabilitanci muszą sprostać ich potrzebom, a także oczekiwaniom rodziców co do właściwej oceny rozwoju wcześniaków.

 

O ile co do niemowlęcia z 28 Hbd nikt nie ma wątpliwości, że wymaga szczególnej opieki to już wcześniaki urodzone 2-3 tyg przed terminem porodu są w praktyce często traktowane jak donoszone.

 

Badacze ze Szpitala o III stopniu referencyjności w Melbourne prospektywnie porównali umiejętności psychoruchowe i społeczno-emocjonalne u 2 letnich dzieci urodzonych o czasie (>= 37Hbd) oraz u dzieci 2 letnich (wiek skorygowany) urodzonych między 32-36Hbd.

 

W porównaniu z grupą kontrolną „umiarkowane” i „późne” wcześniaki wykazały istotne opóźnienia w funkcjach poznawczych, językowych i w rozwoju motorycznym. Ponadto mają gorsze kompetencje społeczne w wieku 2 lat wieku skorygowanego. Wiedza o specjalnych potrzebach rozwojowych „umiarkowanych” i „późnych” wcześniaków pomoże w prowadzeniu takich pacjentów i wprowadzaniu interwencji adekwatnych do ich potrzeb.

 

Opracowała: lek. Kamila Indulska
Źródło: Jeanie L. Cheong, Lex W. Doyle, Alice C. Burnett et al. Association Between Moderate and Late Preterm Birth and Neurodevelopment and Social-Emotional Development at Age 2 Years, JAMA Pediatr. Published online February 6, 2017

data publikacji: 20 lutego 2017