Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Uwaga nadciśnienie. Czas wygonić dzieci na dwór!


Jeszcze kilkanaście lat temu dziecko przesiadywało w domu zazwyczaj za karę, bo zakaz wyjścia na podwórko wzbudzał u pociech czarną rozpacz. Dziś sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Wygonienie dziecka do zabawy w terenie i zachęcenie go do aktywnego wypoczynku graniczy z cudem.

 

Przeprowadzono badanie, które oceniało wpływ przesiadywania przed telewizorem na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Do analizy włączono ponad 5 tysięcy europejskich dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Obserwację prowadzono przez 2 lata. Okazuje się, że wystarczą 2h spędzone przed ekranem aby ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego wzrosło o 30%. Brak codziennej aktywności fizycznej lub uprawianie jej mniej niż przez godzinę dziennie zwiększa to ryzyko o 50%. Od lat postuluje się, iż siedzący tryb życia sprzyja chorobom cywilizacyjnym, a przekonywanie pacjentów to codziennej aktywności jest niemal koniecznym działaniem prozdrowotnym w gabinecie każdego lekarza.

 

Jak podkreślają naukowych wzrost zachorowalności na nadciśnienie tętnicze w grupie dzieci i nastolatów w dużej mierze związany jest z nieprawidłowymi nawykami spędzania wolnego czasu, a modyfikacja tego spoczywa w rękach rodziców, nauczycieli i lekarzy.

 
 
lek. med. Dorota Michałek
źródło: High blood pressure, lifestyle and children”. International Journal of Cardiology 180 (2015) 165–170

data publikacji: 26 marca 2015