Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie


Szczepienie na grypę zalecane jest przed każdym sezonem infekcyjnym. Dlaczego nie możemy się zaszczepić raz na całe życie? Wirus grypy jest jednym z bardziej przebiegłych patogenów, który niczym kameleon zmienia swój immunologiczny wygląd. Każdego roku modyfikowana jest jego białkowa budową. Nasz układ immunologiczny zapomina, że spotkał już kiedyś grypę. Zanim mechanizmy obronne zostaną zmobilizowane grypa zdoła zasiedlić nasz organizm.

 

Istnieją jednak szanse na opracowanie uniwersalnej szczepionki, która przechytrzy zdolności modyfikacyjne wirusa grypy. Przeprowadzono badania nad przeciwciałami skierowanymi przeciwko hemaglutyninie wyizolowanymi z ludzkiej surowicy. Okazało się, że po takiej ekspozycji pojawiają się przeciwciała w klasie IgG, które warunkują trwałą odporność przeciwko danemu patogenowi. Naukowcy postulują by zmienić nieco model tworzenia corocznej grypowej szczepionki, umożliwiłoby to skuteczniejszą walkę z tak twardym przeciwnikiem jakim niezaprzeczanie jest właśnie grypa.

 
 
opracowała: lek. med. Dorota Michałek
źródło: Broadly-neutralizing anti-influenza virus antibodies: enhancement of neutralizing potency in polyclonal mixtures and IgA backbones, Matthew S. Miller, et al., doi: 10.1128/JVI.03099-14, published online 14 January 2015

data publikacji: 21 stycznia 2015