Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Sok z buraków lekiem na nadciśnienie


Sok z czerwonych buraków choć nie dla wszystkim wydaje się być szczytem rozkoszy smakowej to jednak ma zbawienne działanie w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze. Wystarczy już jedna szklanka tego trunku dziennie.

 

Wszystko za sprawą nieorganicznego azotanu, w który buraki są bogate. Podobne właściwości ma sałata oraz kapusta.

 

Na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie przeprowadzono badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Hypertension. Tlenek azotu odpowiada za rozszerzenie naczyń, a tym samym obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a mechanizm ten powszechnie stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

 

Na drodze randomizacji przyporządkowano pacjentów do jednej z dwóch grup. W pierwszej podawano dziennie 250ml soku z buraków bogatego azotany, natomiast w drugiej sok pozbawiony tego składnika. „Leczenie” prowadzono przez 4 tygodnie. Obserwacja trwała 8 tygodni.

 

W pierwszej grupie uzyskano obniżenie ciśnienia tętniczego krwi o 8/4mmHg. 2 tygodnie po zaprzestaniu spożywania soku ciśnienie tętnicze krwi powróciło do poziomu sprzed badania.

 

Naukowcy zalecają spożywanie soku z buraków jako leczenie wspomagające tradycyjną farmakoterapię każdemu choremu na nadciśnienie tętnicze

 
 
opracowała: lek. med. Dorota Michałek
źródło: Hypertension, 2015;65: 320-327

data publikacji: 21 stycznia 2015