Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Migrena, a porażenie nerwu twarzowego


Porażenie nerwu twarzowego może być wynikiem poważnej choroby w tym np. Boreliozy, sarkoidozy, guza mózgu. W większości przypadków jest jednak idiopatyczne (porażenie Bella) i ustępuje samoistnie albo po wprowadzeniu sterydoterapii.

 

Za łatwe do uchwycenia objawy uznaje się opadanie kącika ust, brak możliwości gwizdania, mrugania, zamykania oka, marszczenia czoła szczerzenia zębów oraz dmuchania. Dodatkowo może pojawić się zaburzenie wydzielania łez.

 

Ukazały się wyniki badania, które ocenia czynniki ryzyka porażenia Bella. Dane zebrano z baz medycznych od ponad 136 tysięcy pacjentów z Tajwanu. Uczestnicy mieli powyżej 18 lat i mieli zdiagnozowaną migrenę. W grupie kontrolnej znaleźli się pacjenci zdrowi.

 

Obserwację prowadzono średnio przez 3,2roku. W tym czasie u ponad 670 pacjentów z migreną stwierdzono porażenie Bella, a w grupie kontrolnej niemal o połowę mniej. Dane są znamienne statystycznie. Naukowcy wnioskują, że migrena zwiększa ryzyko wystąpienia idiopatycznego porażenia Bella. Być może obydwa schorzenia mają jedno wspólne podłoże.

 
 
opracowała: lek. med. Dorota Michałek
źródło: 2014 American Academy of Neurology

data publikacji: 20 grudnia 2014