Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Kolka niemowlęca a ryzyko rozwoju migreny w wieku dorosłym


Kolka (potocznie zwana koszmarem 100 dni) związana jest z zaburzeniem przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że ma wiele wspólnego z migreną. Ten ciekawy związek opisano w czasopiśmie Journal of the American Medical Association.

 

Nieukojony płacz, podkulanie nóżek do brzucha, wzdęcia sugerują nieprawidłową pracę jelit. Dlaczego więc sposoby łagodzące powyższe dolegliwości nie zawsze są skuteczne?
Do grupy kontrolnej włączono 471 małych pacjentów, którzy zgłosili się do oddziału ratunkowego z powodu niewielkiego urazu. Zebrano dane dotyczące okresu niemowlęcego w tym występowania kolki. W grupie badanej znaleźli się pacjenci (120 dzieci), u których rozpoznano migrenowe bóle głowy. Okazało się, że w tej grupie kolka niemowlęca występowała w wywiadzie o wiele częściej niż w grupie kontrolnej. Podobnej korelacji nie obserwowano pośród dzieci z napięciowymi bólami głowy.

 

Warto podkreślić, że jest to jedynie zaczątek dalszych analiz i zbierania danych. Pozostaje wciąż długa droga do rozwikłania tajemnicy koli oraz jej niechlubnej roli w rozwoju migreny.

 źródło: Journal of the American Medical Association
lek. med. Dorota Michałek

data publikacji: 16 maja 2013