Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Im wcześniej tym lepiej? Czy orzeszki ziemne służą maluchom?


Alergia stała się już plagą naszych czasów. Ze świecą można by szukać dzieci, które żadnych objawów atopii nie prezentują. Znane są coraz to nowe, bardziej zaskakujące alergeny. Jednakże orzeszki ziemne wiodły prym już dawno. Okazuje się jednak, że grono maluchów uczulonych na ten alergen wciąż się powiększa. Aby sprawdzić jaki wpływa ma ekspozycja na orzeszki ziemne na pacjentów z ryzykiem jej wystąpienia na grupie ponad 600 małych pacjentów przeprowadzono badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie New England Journal of Medicine.

 

Na drodze randomizacji pacjentów z wypryskiem, alergią na jajka albo z jedną i drugą przypadłością jednocześnie, przyporządkowano do jednej z dwóch grup. W jednej z nich aż do 60 miesiąca życia eliminowano z diety orzeszki ziemne, a w drugiej wręcz przeciwnie, eksponowano na orzeszki. Pacjentów w grupie od 4 miesiąca do 11 miesiąca życia włączono do grupy, na której prowadzono jedynie skórną ekspozycję na alergen orzeszków ziemnych.

 

Okazało się, że żadnej z grup nie było istotnych różnic pod względem wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Dodatkowo naukowcy wnioskują, że wczesna ekspozycja na orzeszki ziemne zmniejsza ryzyko wystąpienia pełnoobjawowej alergii w przyszłości i modyfikuje odpowiedź immunologiczną w tym kierunku.

 
 
opracowała: lek. med. Dorota Michałek
źródło: NEJM, February 23, 2015

data publikacji: 27 lutego 2015