Wszystko

Dermatologia

Gastroenterologia

Ginekologia

Laryngologia

Okulistyka

Pediatria

Urologia

Czas na głoda


Głodówki od lat były uznawane za zdrowotne oczyszczenie organizmu. Ich popularność, po chwilach zapomnienia, wraca. Okazuje się, że nasi przodkowie słusznie zachwycili się głodzeniem się dla zdrowia i choć czynili to intuicyjnie, to należy im się wyraz uznania.

 

Wszystko tyczy się układu immunologicznego. Postuluje się, że podczas głodu nasz organizm wydziela substancję (betahydroxybutyrat, BHB), która blokuje odpowiedź immunologiczną i zapalną w wielu chorobach cywilizacyjnych m.in. cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorobie Alzheimera.

 

W Nature Medicine opublikowano wyniki analizy szczegółowo przedstawiającej mechanizm działania BHB. Substancja ta powstaje podczas intensywnych ćwiczeń, ograniczania podaży kalorii lub prowadzenia diety ketogennej (ograniczenie tłuszczów i cukrów na rzecz białek).

 

Początkowo prowadzono badania na myszach i komórkach ludzkiego układu immunologicznego. Skupiono się na wyspecjalizowanych komórkach układu odpornościowego – makrofagach i ich zdolności do produkcyjni substancji prozapalnych.

 

Wprowadzenie diety ketogennej sprawiło, że stężenie BHB wzrosło, a tym samym hamuje się działanie inflamasomów – wewnątrzkomórkowych kompleksów białkowych inicjujących proces zapalny.
Naukowcy zwracają jednak uwagę, że całkowite zahamowanie kaskady zapalnej w organizmie sprawi, że przestanie on radzić sobie nawet z potencjalnie łagodnymi infekcjami i choć nie zachorujemy na jedną z chorób cywilizacyjnych to zniszczy nas od lat istniejący wirus przeziębienia.

 

Kolejny raz okazuje się, że zachowanie zdrowego rozsądku, pozwoli nam zachować pełnię zdrowia.

 
 
opracowała lek. med. Dorota Michałek
źródło: Nature Medicine (2015) doi:10.1038/nm.3804

data publikacji: 27 lutego 2015